logo
Aktualności i ogłoszenia » Ogłoszenia i obwieszczenia
Zarządzanie Kryzysowe Gminy Kwidzyn

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Kwidzyn zamieszczamy opis zagrożeń jaki występuje o tej porze roku nadesłany przez Komendę Główną PSP


Czad - cichy zabójca !

W ostatnim czasie notujemy wzrost interwencji związanych z pomiarem stężenia tlenku węgla w mieszkaniach gdzie doszło do zasłabnięć mieszkańców korzystających z piecyków gazowych do podgrzewania wody.
Poniżej przedstawiamy kilka rad, które mogą uchronić nas przed zatruciem tlenkiem węgla.
Należy przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza. Pamiętajmy by użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Trzeba stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.
Bardzo ważną rzeczą jest by nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację, (nie zamykać okien do końca tylko trzymać je w pozycji rozszczelnionej) Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki.
Pamiętajmy o tym by często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w piecyki gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Zimowe zagrożenia

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg (dla porównania - podobne obciążenia na więźbę dachową mają dachówki betonowe i ceramiczne).
Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.
Czy jest to przestrzegane, sprawdzają inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich.
Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych. Właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.
Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.
Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.
Apelujemy zatem do wszystkich właścicieli i zarządców budynków o zwrócenie szczególnej uwagi na te, jakże istotne ze względów bezpieczeństwa kwestie. Przypominamy, że są one prawnie uregulowane w art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. "Prawo budowlane".

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej KGPSP pod adresem www.kgpsp.gov.pl

Inspektor OC i Zarządzania Kryzysowego Roman Judkowiak
TypRozmiarPobierzKomentarzData dodaniaLicznik 
.DOC33 KB POBIERZzarządzenie2010-01-14 08:00:20317

Autor : Roman Judkowiak
Zredagował(a) : Jarosław Obuchowski
Data wprowadzenia : 2010-01-14 07:59:12
Data ostatniej modyfikacji : 2010-01-14 08:01:48
Liczba wyświetleń : 1534

Redaktor  Data modyfikacji 



licznik odwiedzin: 13865389